Nya skjuttider

Vi har i samarbete med miljö-och hälsoskyddsmyndigheten tagit fram nya gällande skjuttider för våra skjutbanor. Vi anser att kommunen har varit lyhörda för våra önskemål. Vi har diskuterat oss fram till en för oss förmånlig lösning men som i alla förhandlingar måste man vara lyhörd för motpartens argument, så det är tagande och givande. De nya tiderna som gäller vid ej organiserat skytte är. Måndag-torsdag 09.00-20.00Lördag 09.00-16.00Röda dagar och lördagar söndagar under juli är skjutfria. Styrelsen disponerar 10 söndagar och 2 fredagar utöver detta för jägarexamen, tävlingar eller andra event. Följande tider gäller klass 4 (.22lr)Kulvapen klass 1-4 älgbana och inskjutningsbanan från inbyggda skjutbåsen. Måndag-fredag 09.00-20.00Lördag-Söndag 09.00-18.00Dessa tider skall respekteras och efterlevas. Under veckorna kan det förekomma att polisen övar dagtid då främst på älgbanan och rådjursbanan eller på pistolklubbens kortbana. Det kan ibland förekomma att främst insatsstyrkan övar på långhållsbanan. Då får man komma överens med dem. Inskjutningen är alltid tillgänglig för klubbens medlemmar. Det är värdefullt att ha ett bevakningsföretag som polisen.PS alla röda dagar är söndagar. Skjutbanan är endast tillgänglig för klubbens medlemmar. Övriga hänvisas till de organiserade skjutningarna på fälgbanan. För övrigt skytte skall man vara medlem. Avsteg beviljas av styrelsemedlem

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *